Praha Jeruzalém

[IMG R 10616]Během několika posledních dní se významně zvýšila bezpečnostní opatření na palubách letadel patřících izraelským leteckým společnostem a také bezpečnostní opatření okolo jejich odletů a příletů. Za zvýšenými bezpečnostními opatřeními stojí obavy z možného pokusu Hizballáhu o odvetu za zabití vysokého velitele organizace, Imada Mugniji.

Počet strážců na určitých letech do vybraných destinací byl zvýšen, stejně tak i počet strážců obklopujících letadlo po jeho přistání a před odletem.

„Hrozba je extrémně konkrétní a není jiná možnost, než udělat vše co je možné,“ řekl zdroj zapojený do letecké bezpečnosti.

Ozbrojená ochranka létá na palubách izraelských letadel společností El Al, Arkia a Israir již mnoho let. Počet strážců stanovuje Šin Bet podle potencionálního rizika na konkrétních letech. Jejich počet se může měnit podle aktuálních zpravodajských informací.

Izraelské letecké společnosti přijaly i další bezpečnostní opatření, většinu z nich ale tají.
Po teroristických útocích z 11. září byly společnosti nuceny podle nových standardů namontovat neprůstřelné dveře do pilotní kabiny. U izraelských letounů byly dveře do kokpitu běžně zamykány již několik let před útoky a vstup do pilotní kabiny byl a stále je vázán na určitou bezpečnostní proceduru.

[IMG L 10541]Zvýšena byla i bezpečnostní opatření na mnoha letištích kam El Al létá. Jedná se o některá letiště v Evropě a na Dálném východě. Součástí bezpečnostních opatření je i vysílání vrtulníku při odletu nebo příletu izraelského letadla.

Největší obava ovšem panuje z možného útoku raketou během startu letadla, které je v té chvíli relativně pomalé a naplněné leteckým benzínem. Z této obavy přestala společnost El Al létat do destinací jakými je třeba Turecko. V Káhiře, Bangkoku a dalších destinacích pak byly zavedeny extrémní bezpečnostní opatření.
I přes plány zatím letouny nebyly vybaveny protiraketovým systémem. Leteckým společnostem nevyhovuje, že v takovém případě letoun pojme méně paliva.

05.04.2008 00:00 13