Praha Jeruzalém

[IMG R 10364]Íránem podporovaný Hizballáh v pátek převzal kontrolu nad muslimskou částí Bejrútu a posílil tak své sevření města.

Libanonští vojáci začali zabírat pozice v některých sunitských čtvrtích, které opustily provládní skupiny, ale vyhýbají se střetům. Jinde dobře vybavení bojovníci Hizballáhu sunitskými čtvrtěmi pochodují.
Podle bezpečnostních zdrojů bylo během tří dnů bojů mezi Hizballáhem a provládními ozbrojenci zabito 11 lidí a 30 zraněno.

Jedná se o zatím nejhorší vnitřní rozkol od občanské války mezi lety 1975-1990. Střety začaly poté, co se vláda rozhodla zakročil proti vojenské komunikační síti Hizballáhu. Podle Hizballáhu mu vláda vyhlásila válku.

Ve scénách připomínajících nejhorší dny občanské války, se ulicemi mezi vraky zničených aut a domy ze kterých stoupá dým, pohybují mladí muži s puškami. Městem zní zvuky výbuchů granátů a střelby.

Hizballáh se zmocnil také médií vlastněních koaličním vůdcem, Saadem al-Haririm, nejsilnějším libanonským sunitským politikem. Haririho televize i rádio jsou mimo vysílání.

Hizballáh převzal vládní úřady a kontrolu předal armádě, která má hrát v krizi neutrální roli.
Rada bezpečnosti OSN vyzvala ke „klidu a zdrženlivosti“ a trvá na tom, aby se všechny strany vrátily k dialogu.

09.05.2008 00:00 10