Praha Jeruzalém

[IMG R 10127]Poté co mluvčí OSN očividně omylem během tiskové konference použila slovo Nakba, Izrael požádal o to, aby OSN vyškrtla toto slovo ze svého slovníku.

Nakba znamená „katastrofa“ a vztahuje se k odchodu některých palestinských Arabů po vzniku státu Izrael v roce 1948.

Mluvčí OSN ve čtvrtek informovala, že generální tajemník OSN, Ban Ki-moon „telefonoval palestinskému prezidentovi, Mahmúdu Abbásovi, aby zdůraznil svou podporu Palestincům v Den Nakby.“

Izraelský novinář přítomný na tiskové konferenci se mluvčí dotázal, zda Ban Ki-moon také gratuloval izraelskému premiérovi, Ehudu Olmertovi, k 60. výročí židovského státu. Odpověděla, že šéf OSN s Olmertem hovořil minulý týden.

Sám Ki-moon byl také překvapen, jaké kontroverze jeho gesto vzbudilo, protože si nebyl vědom, že použití termínu Nakba je pro Izrael nepřijatelné a je součástí palestinské propagandy proti Izraeli.

Izrael požaduje, aby OSN vyškrtla toto slovo ze svého slovníku. OSN tvrdí, že slovo nebylo nikdy předtím žádnou součástí ani představitelem OSN použito a předpokládá, že bylo schválně někým vloženo do textu mluvčí OSN.

Ki-moon podporoval Izrael od svého nástupu do funkce v roce 2006, arabskými státy je ale tlačen k vyváženějšímu přístupu.

17.05.2008 00:00 21