Praha Jeruzalém

[IMG R 10763]Libanonský parlament zvolil vojenského velitele, generála Michela Suleimana, dvanáctým prezidentem Libanonu. Volba byla dlouho odkládána, protože se vládní koalice a opozice nebyly schopny shodnout na budoucím rozdělení moci. Volba nového prezidenta je prvním krokem k obnovení politické stability po dlouhých 18měsících politické krize, která hrozila propuknout v občanskou válku.

Poslední libanonský prezident, Emile Lahoud, opustil úřad v listopadu loňského roku a od té doby byla nová volba prezidenta 19krát odložena. Suleiman je kompromisním kandidátem a volbou prošel bez problémů. Hlasovalo pro něj 118 ze 129 členu parlamentu.

Politická krize v Libanonu přerostla minulý měsíc do násilností, během kterých bylo mnoho lidí zabito. Nepokoje začaly v Bejrútu a přesunuly se do dalších oblastí. Skončily až když libanonská vláda ustoupila požadavkům Hizballáhu.

Arabští prostředníci minulý týden oznámili, že bude libanonská vláda vytvořena podle dosažené dohody. Ve vládě národní jednoty zasedne 11 členů Hizballáhu, kteří tak mají právo veta.

25.05.2008 00:00 16

Klíčová slova