Praha Jeruzalém

[IMG R 10381]Palestinští teroristé operující v Pásmu Gazy vypálili na Izrael jen za první čtyři měsíce letošního roku na 900 raket Kassám a propašovaných střel původem z Íránu. Tyto informace ve středu zveřejnil ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter.

Dichter zdůraznil, že Izrael v současnosti čelí obrovskému nárůstu těchto útoků. Uvedl to s odkazem na statistické informace z roku 2007, kdy bylo na Izrael z Gazy vypáleno 1 100 raket.

Dichter také uvedl, že by v této situaci Izrael neměl povzbuzovat egyptské snahy o příměří mezi Izraelem a Hamásem. Rozhovory totiž podle Dichtera propůjčují legitimitu Hamásu, který by ale měl být spíše jako teroristická organizace dán na černou listinu a vojensky poražen.

Egyptští představitelé ve středu oznámili, že Hamás a další palestinské skupiny působící v Gaze souhlasí s vyhlášením příměří, kladou si ale takové podmínky, aby byla hudna (dočasné příměří v boji) využitelná k přeskupení bojůvek a novému vyzbrojení, aby po uplynutí příměří mohli pokračovat v násilnostech.

Izrael příměří odmítl s tím, že se jednání s Hamásem příčí současnému cíli – posílit Mahmúda Abbáse, šéfa Palestinské samosprávy a zároveň Fatahu.

02.05.2008 00:00 8