Praha Jeruzalém

[IMG R 10602]Egypt hraje podle izraelského zástupce ministra obrany, Matana Vilnaie, klíčovou roli v izraelském boji proti Hamásu v Pásmu Gazy.

Tento týden přicestuje do Izraele šéf egyptské zpravodajské služby, Omar Suleiman, který byl měl izraelské představitele seznámit s plánem na příměří, který vyjednal s Hamásem.

Vilnai nebyl schopen odhadnout, s kým má Izrael blíže k míru. Záleží to prý na všech hráčích. Izrael sám válku neplánuje, není si tím však tak jistý u Sýrie, i když se domnívá, že by Sýrie zahájením války nic nezískala. Hlavní hrozbou tak zůstává fakt, že by válka mohla vyplynout ze špatného pochopení nebo omylu. Je třeba mít prý na paměti, že klíčovým hráčem je zde Hizballáh.

Podle Vilnaie izraelský útok na syrskou budovu, která podle podezření měla sloužit jako jaderná elektrárna, Damašek zastrašil. „Syřané chápou naše schopnosti. Je obrovský rozdíl mezi tím, co se říká do médií a tím co cítí a pak podle toho jednají.“

Podle Vilnaie má Izrael velký zájem na rozbití osy zla, kterou tvoří Hizballáh, Sýrie a Írán. Je to podle něj možné udělat vojensky, jsou ale také jiné způsoby. Vhodným způsobem je dosažený dohody s jasnými pravidly.

11.05.2008 00:00 7