Praha Jeruzalém

[IMG R 10433]Palestinská samospráva se zpozdila s výplatou svých zaměstnanců poté, co Izrael pozdržel přísun peněz z daní. Krok Izraele je reakcí na snahy Palestinské samosprávy blokovat posun vztahů mezi EU a Izraelem. Proti zlepšování těchto vztahů lobboval palestinský premiér, Salam Fajád. Ten se nesnažil mařit izraelské zájmy jen u Evropské unie, ale například i u OECD, kde požadoval, aby bylo Izraeli kvůli pokračující výstavbě osad odepřeno členství.

Fajádových snah se týkala i větší část schůzky Ehuda Olmerta s Mahmúdem Abbásem. Olmert byl postupem Salama Fajáda rozzloben a naznačil, že by izraelskou odpovědí na něj mohlo být právě zmražení plateb.

Vysoký palestinský představitel řekl, že Palestinská samospráva očekávala přísun peněz, které Izrael jejím jménem vybírá, 2. června. Platby měly být provedeny o dva dny později. Peníze z Izraele ale zatím nedorazily a výplaty proto nebyly provedeny.

Vysoký izraelský představitel řekl, že ministerstvo financí platbu již schválilo, odečte ale asi čtvrtinu z celkové částky 78 milionů dolarů na pokrytí palestinských dluhů. Peníze z daní, která vybírá Izrael, jsou hlavním finančním příjmem Palestinské samosprávy, který je používán v výplatě 165 000 vládních zaměstnanců na Západním břehu a v Gaze.

09.06.2008 00:00 7