Praha Jeruzalém

[IMG R 10706]V červnovém průzkumu byli Izraeli dotazováni zejména na otázky domácí politiky, postavením Olmerta a jeho vlády počínaje, propuštěním Samira Kuntara konče.

Většina izraelské veřejnosti si myslí, že by měl Ehud Olmert, který je nyní vyšetřován za nezákonné přijetí peněz od obchodníka Morrise Talanskyho, rezignovat. A to i dříve, než vrchní státní zástupce rozhodne o tom, zda bude Olmert obviněn či nikoliv.

Většina židovské veřejnosti – 61% ku 30% si myslí, že by měl Olmert rezignovat i před vynesením rozhodnutí o obvinění.O tom, že by měl Olmert zůstat i nadále na svém postu, je přesvědčeno 10% dotázaných. Do vznesení obvinění by Olmerta na premiérském postu nechalo 20% lidí.
40% veřejnosti by nyní preferovalo alternativu předčasných voleb, 21% by bylo pro pouhou změnu na postech bez nových voleb

Při dotazu na to, kdo by byl nejlepším kandidátem pro pokračování v mírových jednáních s Palestinci i Syřany, odpovědělo 27% ve prospěch vůdce Likud, Benjamina Netanjahua, 17% pro ministryni zahraničí, Tzipi Livniovou, 8% pro ministra obrany Ehuda Baraka, 6% pro ministra dopravy, Šaula Mofaze, 5% pro současného premiéra Ehuda Olmerta a 3% pro ministra vnitřní bezpečnosti, Aviho Dichtera.

Pokračující zprávy o obnovení nepřímých jednání se Sýrií nezměnily názor Izraelců na předání Golanských výšin. 67% s ním nesouhlasí. Pro tento krok je jen 17%, 16% zůstává nerozhodnuto. Jako důvod uvedlo 65% lidí strategickou polohu Golan, pro 20% se jedná o součást historické země Izrael, podle 7% jsou Golany pro Izrael důležité ekonomicky a turisticky. Většina obyvatel – 72%, by rozhodnutí o postoupení Golan nechala na veřejnosti.

Veřejnost byla také dotázána na to, zda má Izrael výměnou za své dva unesené vojáky – Regeva a Goldwassera, propustit libanonského vraha Samira Kuntara. Odpověď na tuto otázku se ostře liší v závislosti na tom, zda jsou unesení vojáci ještě na živu. Všeobecně panuje názor, že jsou oba již bohužel mrtví a proto si 46% myslí, že by Kuntar být propuštěn neměl, 38% si myslí opak. Pokud by ale vojáci byli na živu, je pro jejich výměnu za Kuntara celých 80% Izraelců.

11.06.2008 00:00 6