Praha Jeruzalém

[IMG R 10772]Izraelský představitel v pondělí informoval, že nepřímá jednání mezi Izraelem a Sýrií by měla být tento týden v Turecku obnovena. Podle stejného představitele je Izrael pro přesunutí se k přímým jednáním, není ale jasné, zda k tomu skutečně dojde.

Mark Regev odmítl dále komentovat jakýkoliv časový rámec pro zahájení přímých jednání mezi delegacemi Izraele a Sýrie, řekl ale: „Když se rozhovory přesunou k přímým, bude to známkou významného pokroku.“

Syrští a turečtí představitelé vyjádření okamžitě nekomentovali.

Izrael a Sýrie minulý měsíc odhalili zahájení nepřímých mírových rozhovorů za přispění Turecka, jedná se o první vyjednávání mezi oběma stranami za posledních 8 let. Nepřímá jednání začala již v únoru 2007, při Olmertově návštěvě Ankary.

Během počátečních rozhovorů prý Sýrie požádala, aby Spojené státy rozhovory sponzorovaly. Aby byly vedeny veřejnými cestami a aby se Izrael vzdal Golanských výšin, což měla být dokonce podmínka pro to, aby vůbec k rozhovorům došlo.

Sýrie požaduje úplné navrácení Golanských výšin, které Izrael zabral v tzv. Šestidenní válce v roce 1967. Podle Izraele závisí jakákoliv mírová dohoda na syrském distancování se od Íránu a na přerušení vztahů s Hizballáhem a palestinskou islamistickou skupinou Hamás.

10.06.2008 00:00 1