Praha Jeruzalém

[IMG R 10798]Milivoj Asner, hledaný nacistický válečný zločinec, který byl rakouskými úřady ze zdravotních důvodů shledán neschopným soudního řízení, pro britský The Sun řekl, že je připraven stanout před soudem.
 The Sun to zveřejnil v úterý, tedy jen den poté, co byly uveřejněny fotografie tohoto bývalého nacisty, jak si vesele vykračuje ulicemi města Klagenfurt, a dostatečně zdravotně fit tráví čas s fotbalovými fanoušky.

Reporter The Sun, Brian Flynn, pronásledoval Asnera ulicemi města hodiny. Flynn nakonec zašel i k bytu, v němž žije Asner již čtyři roky se svou ženou Edeltraut. Asner nejprve říkal, že je novinář na špatné adrese, později svou pravou identitu ale odhalil. Popřel veškerou svou odpovědnost za zvěrstva spáchaná v chorvatském městě Pozega a řekl, že ti co ho obviňují jsou „blbci“.

I přesto, že ho rakouské úřady shledaly zdravotně nezpůsobilým k tomu, aby proti němu bylo vedeno trestní řízení, sám Asner řekl, že je zdravotně natolik v pořádku, že před soudem klidně stát může. „Uvítal bych šanci odpovědět na obvinění u chorvatského soudu. Nemám s tím nic společného. Neměl jsem dostatek pravomocí, abych nařídil deportaci.“

Připustil sice, že podporoval ve své zemi fašisty, nikdy prý ale nebyl členem jejich hnutí. „Byl jsem proti nacistům, protože jsem demokrat.“

Šéf Centra Simona Wiesenthala, Dr. Ephraim Zuroff, řekl, že poté co si prohlédl fotografie v deníku the Sun, začne opět tlačit na Rakousko ohledně Asnerova vydání. Britské noviny navíc v úterý ráno uvedly, že existuje možnost, že bude Asnerův zdravotní stav opět prověřen.

Více informací o tomto případu:
Nacistický válečný zločinec se přijel podívat na zápasy fotbalového Eura

18.06.2008 00:00 5