Praha Jeruzalém

[IMG R 10814]Prominentní německý  profesor tvrdí, že 11 izraelských sportovců, kteří byli zabiti během olympijských her v Mnichově v roce 1972, předem vědělo o přicházejícím teroristickém útoku, ale rozhodli se obětovat se pro svou zemi.

Během nedávné přednášky přirovnal profesor Arnd Krüger, který se mnichovské olympiádě věnoval jako novinář, rozhodnutí izraelských sportovců zůstat v olympijské vesnici i přes hrozící nebezpečí k rozhodnutí Židů zůstat v Hebronu během arabských násilností v roce 1929.

Krüger podle některých návštěvníků přednášky dokonce zašel až tak daleko, že tvrdil, že sportovci věděli o útoku a rozhodli se zůstat ve vesnici a obětovat se izraelským zájmům. V rozhovoru pro Jediot Achronot však Krüger popřel, že by kdy řekl, že si myslí, že by izraelská výprava v Mnichově věděla, že se stane terčem útoku.  Dodal ale, že sportovci ve vesnici věděli, že jsou tam špatná bezpečnostní opatření.

„V podstatě byla bezpečnost tak podprůměrná, že byla otevřenou pozvánkou pro teroristy. Izraelští novináři o tom informovali. Sportovci o tom hovořili. Člověk se musí zajímat o to, proč se i tak rozhodli zůstat.“

Podle Krügera ostatní Izraelci v izraelské delegaci věděli, že situace  nebyla bezpečná. Věřili ale, že se jim nic nestane. „Nejsem rasista ani antisemita, jen se snažím pochopit co se skutečně stalo.“

Krügerovo vyjádření ale vzbudilo v Německu kontroverze. Německá unie vyučujících v oboru sportu prohlásila, že uspořádá zvláštní zasedání, na kterém bude diskutovat vhodné disciplinární opatření.

30.06.2008 00:00 10