Praha Jeruzalém

[IMG R 10494]Demokratický kandidát na amerického prezidenta, Barack Obama, překvapil svým nezvykle pevným postojem, který ve středu prezentoval před izraelskou lobby AIPAC. Obama ujistil americké Židy, že nedovolí, aby Írán získal jadernou zbraň a také že Jeruzalém zůstane nerozděleným hlavním městem Izraele.

„Budu mluvit jasně, bezpečnost Izraele je posvátná. Nedá se o ní jednat. Palestinci potřebují sousední soudržný stát, který jim umožní prosperovat. Jakákoliv dohoda s Palestinci ale musí zachovávat identitu Izraele jako židovského státu, s bezpečnými, uznanými a udržitelnými hranicemi. Jeruzalém zůstane izraelským hlavním městem a musí zůstat nerozdělený.“

Od Obamových výroků se distancovalo americké ministerstvo zahraničí s tím, že konečné rozhodnutí leží na Izraeli a Palestinské samosprávě.

Obama dále odmítl tvrzení, že býval muslimem a proti Íránu zaujal mnohem tvrdší stanovisko, než kdy před tím. Republikánský kandidát, John McCain, v minulosti napadl Olmerta kvůli tomu, že by byl ochoten přímo jednat s prezidentem Ahmadinežádem. Obama nicméně řekl, že prezidentu Ahmadinežádovi žádné setkání negarantuje.

05.06.2008 00:00 9