Praha Jeruzalém

[IMG R 10414]Americká ministryně zahraničí, Condoleezza Riceová, v sobotu nazvala výstavbu v židovských osadách za „problém“. Riceová přicestovala do Izraele v sobotu a ve vztahu k osadám vystupovala tentokrát rozzlobeněji než při svých minulých kritikách plánů na výstavbu v židovských osadách.
Riceová je momentálně na své již 17. návštěvě Izraele a Palestinské samosprávy za poslední dva roky.

Při návštěvě regionu novinářům také řekla, že Izrael neudělal dost pro uvolnění restrikcí Palestincům na Západním břehu.

Prezident Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbás, bude na Riceovou dále naléhat, aby tlačila Izrael k tomu, aby zastavil výstavbu v židovských osadách. Diskutovat se bude zřejmě zejména o nových osadnických jednotkách. Palestinská samospráva bude trvat na tom, aby Spojené státy Izrael skutečně tlačily a nečinily pouze slovní prohlášení.

Ministr vnitra, Ze?ev Boim, v pátek oznámil plány na výstavbu 1 300 domovů ve východním Jeruzalémě, ve čtvrti Ramat Šlomo. Tento krok rozzlobil Palestince. „Každý chápe, že v každé konečné dohodě zůstanou židovské čtvrti Jeruzaléma součástí Izraele,“ řekl vládní mluvčí, Mark Regev. „Výstavba v židovských čtvrtích Jeruzaléma není v žádném případě protichůdná vůči mírovému procesu,“ dodal Regev. S tím ale Riceová nesouhlasí a tvrdí, že se jedná o povinnost plynoucí s Cestovní mapy.

15.06.2008 00:00 4