Praha Jeruzalém

[IMG R 10602]Zástupce ministra obrany, Matan Vilnai, se vyjádřil ke kontroverzním komentářům ministra dopravy, Šaula Mofaze, které pronesl před několika dny. Mofaz řekl, že pokud bude Írán pokračovat ve svém jaderném programu, Izrael nebude mít jinou možnost než ho napadnout.

„Cynické využívání izraelských strategických záležitostí pro vnitrostranickou politiku je velmi špatné a velmi vážné. Moudrý muž by měl mlčet a nechat bezpečnostní záležitosti těm, kteří jsou jimi pověřeni,“ řekl Vilnai.

Představitelé obrany i političtí znalci Mofaze kritizovali také. Obvinili ho z toho, že využívá nervozitu z možné války k tomu, aby vylepšil své politické ambice. Mofazovy komentáře zvýšily cenu ropy o téměř 9% na rekordních 139 dolarů za barel.

Mofazova mluvčí, Talia Somechová, řekla, že Mofaz hovořil ze svého více než 40letého odevzdání se izraelské bezpečnosti. „Byl by rád, aby byla jeho komentářům přičítána běžná hodnota a nebyly jim přiřazovány alternativní významy.“

Mofaz sloužil jako vrchní velitel izraelské armády a ministr obrany až do chvíle, než ho Ehud Olmert vytlačil na okraj a jmenoval ho ministrem dopravy.

08.06.2008 00:00 6