Praha Jeruzalém

[IMG R 10773]V neděli ráno zemřel ve věku 77 let bývalý novinář a ministr spravedlnosti, Tommy Lapid. Lapid trpěl rakovinou a před několika dny byl kvůli zhoršení zdravotního stavu převezen do nemocnice Sourasky v Tel Avivu. Ještě v sobotu večer byl při plném vědomí.

V minulosti Lapid působil jako předseda strany Šinui a byl také ministrem ve vládě Ariela Šarona. Známým se stal jako novinář a před volbami do 15. Knessetu vstoupil do strany Šinui. Ta pod jeho vedením získala 6 poslaneckých křesel, v následujících volbách pak posílila na 15 mandátů. Odchod z politického života oznámil v lednu 2006 po rozkolu ve straně Šinui, který předcházel volbám ve stejném roce.

Lapid patřil mezi Izraelce, kteří přežili holokaust, v posledních letech působil jako předseda výboru Jad Vašem.

Lapid se narodil v roce 1931 ve městě Novi Sad, které dnes leží v Srbsku, maďarským židovským rodičům. Když mu bylo 12, byl jeho otec, právník, odvezen do koncentračního tábora a již nikdy se nevrátil. Lapid s matkou utekl do Budapeště a na konci roku 1948 imigrovali do Izraele.

Jako technik sloužil v izraelské armádě, na univerzitě v Tel Avivu vystudoval práva a začal působit jako novinář. Vytvořil časopis určený ženám a mezi lety 1979 – 1984 byl generálním ředitelem Izraelského vysílacího úřadu.

Až do svého vstupu do politiky působil jako novinář, nejčastěji pro izraelský deník Maariv. Kromě novinářské práce napsal i několik knih, mezi jinými také průvodce pro turisty.

01.06.2008 00:00 4