Praha Jeruzalém

[IMG R 10860]Írán je velmi dobře známý svými velkými vojenskými přehlídkami a předváděním vojenské síly prostřednictvím detailního informování o vojenských cvičeních. Zdá se ale, že Írán poněkud polevil v ostražitosti a jeho propaganda začíná mít povážlivé trhliny.

Nedávno byl Írán přistižen při úpravě záběrů testu raket dlouhého doletu, nyní je tu další kauza. Hlavní roli v ní hrají plastové modely letadel.

Podle íránských prezentací je zřejmé, že má Írán zálibu ve vystavování posledních modelů svých zbraní. Na oficiální stránce ministra zahraničí se Írán pyšní impozantní přehlídkou síly ve formě moderních bojových letounů. Jsou to prý jejich nejmodernější zbraně. Nalezneme mezi nimi americké F-14 i ruské MIG-29. Drobným problémem ale je, že jsou fotografie až příliš podobné těm, které se objevují na internetové stránce věnované modelům letadel.

Izraelský letecký expert, Tal Inbar, který sleduje íránské vojenské schopnosti tvrdí, že jsou fotografie na stránkách íránského ministerstva zahraničí podvrhy. Proč?
„Můžete vidět F-14 se střelou Phoenix (střela vzduch-vzduch), které se ale nyní v íránské armádě vůbec nepoužívají.“

I pokud si Írán vymýšlí zbraně, které ve skutečnosti vůbec nemá, neznamená to, že by nemohl napadnout Izrael, pokud se Izrael rozhodne zaútočit na íránská jaderná zařízení.

28.07.2008 00:00 8