Praha Jeruzalém

[IMG R 10706]Izraelský vrchní soud v úterý zamítl žalobu proti výměně vězňů s Hizballáhem, při které by měl být propuštěni i Samir Kuntar. Žalobu podala rodina policisty Elijahu Šachara, který byl zavražděn společně s Dannym Haranem a jeho čtyřletou dcerkou libanonským teroristou Samirem Kuntarem v roce 1979 v Nahariji.

Soud rozhodl o tom, že v otázce podepisování takových dohod, jako je tato dohoda s Hizballáhem, je vláda tou jedinou autoritou, která může rozhodnout.

Rodina Elijahu Šachara argumentovala tím, že Kuntar je člověk, který neprojevil nad svými činy lítost a nikdy neřekl, že na svou teroristickou minulost nenaváže. Takový člověk by podle nich neměl být propuštěn a už vůbec ne za těla dvou vojáků (panuje všeobecný předpoklad, že ani jeden z unesených vojáků, kteří by měli být vráceni do Izraele, již nežije).
Navíc by prý tento postup Nasralláhovi jasně ukázal, že prostřednictvím únosů izraelských vojáků si může vymoci další ústupky.

Stát v odpovědi na žalobu řekl, že vyloučení Kuntara z dohody by pravděpodobně znamenalo  úplný kolaps dohody jako celku.

09.07.2008 00:00 11