Praha Jeruzalém

[IMG R 10175]Izraelský parlament v pondělí schválil nový zákon, podle kterého se izraelským poslancem nemůže stát Izraelec, který navštíví nepřátelskou zemi bez patřičného povolení. Omezení platí na dobu sedmi let od návštěvy.

Zákon inicioval poslanec Zevulun Orlev a poslankyně Esterina Tartmanová po aféře poslance Azmiho Bišary. Pro zákon hlasovalo 52 poslanců, proti bylo 24 poslanců. Mezi poslanci, kteří hlasovali proti návrhu, byl i ministr dopravy Šaul Mofaz a ministryně školství Juli Tamirová.

Podle dodatku k základnímu zákonu nyní tedy platí, že kdokoliv, kdo nezákonně navštíví nepřátelskou zemi v době do sedmi let před datem k odevzdání seznamu kandidátů pro parlamentní volby, bude považován za „stoupence ozbrojeného boje proti Izraeli, dokud nebude prokázán opak.“ Z tohoto důvodu nebude taková osoba moci kandidovat.

Zákon je namířen zejména proti arabským poslancům, kteří bez povolení konají cesty například do Sýrie, kde se setkávají se zástupci teroristických organizací. Iniciátoři zákona proto chtěli zabránit tomu, aby tyto osoby měly možnost po dobu sedmi let od takové návštěvy zasedat jako poslanci v izraelském parlamentu.

Arabský poslanec Ahmad Tibi reagoval tím, že bylo podle něj porušeno právo rovnosti tím, že pro návrh nehlasovalo aspoň 61 poslanců. Vrchní soud zákon podle něj z tohoto důvodu zamítne.

01.07.2008 00:00 7