Praha Jeruzalém

[IMG R 10142]Představitelé Pentagonu vyjádřili podle The Sunday Telegraph obavy, že by se při případném izraelském útoku na íránská jaderná zařízení nepodařilo tyto cíle zničit, protože ani CIA ani Mossad nemají zřejmě detaily o umístění základen.

Podle zprávy se američtí velitelé obávají toho, že se Izrael cítí být nucen jednat během nadcházejícího roku, i když nemá žádnou jistotu, že útok přispěje k něčemu jinému, než k pouhému zpomalení íránského jaderného programu na vývoj zbraní.

Pentagon se údajně obává, že by právě diky nedostatku informací mohl být útok na íránská jaderná zařízení vysoce riskantním podnikem, který by mohl ještě více destabilizovat Blízký východ.

Lidé zasvěcení do izraelsko-amerických vojenských rozhovorů  si podle Telegraphu myslí, že je Izrael odhodlán jednat dříve, než bude mít Írán dostatek obohaceného uranu pro výrobu bomby a před tím, než Írán získá ruský protivzdušný obranný systém SA-20.

Podle zprávy mají sice Izraelci lepší informace o Íránu než Američané, ale i tak odcházejí Američané z jednání nedostatečně přesvědčeni o tom, že mají Izraelci dostatek zpravodajských informací o tom kam zaútočit. Američané navíc příliš nevěří tomu, že útok povede ke zničení íránského jaderného programu.

07.07.2008 00:00 12