Praha Jeruzalém

Izraelská vláda v neděli schválila propuštění dalších 200 palestinských vězňů jako gesto dobré vůle vůči Mahmúdu Abbásovi. Proti tomuto kroku hlasoval jen ministr dopravy Šaul Mofaz a ministři za stranu Šas. Pro bylo celkem 16 ministrů, proti čtyři.

Kancelář premiéra Olmerta vydala prohlášení, ve kterém se říká: „Je to gesto a krok k vybudování důvěry zaměřený na posílení umírněných v Palestinské samosprávě a mírového procesu.“ Krok je také bezprostředně spojen s nadcházejícím muslimským Ramadánem.

Tentokrát jsou mezi propouštěnými vězni i minimálně dva tzv. s krví na rukách. Oběma byly asi před 30lety uděleny dlouhé tresty. Jednomu za vraždu Izraelců, druhému za poslání vrahů. Podle odhadů je prý ale jejich možný návrat k teroristické činnosti velmi malý.

Seznam jmen zbývajících vězňů bude předán výboru ministrů ke schválení. Celkový počet propouštěných vězňů bude určen v pondělí po jednání výboru ministrů, někteří z vězňů totiž možná milost neobdrží. K propuštění vězňů by mělo dojít na konci měsíce.

17.08.2008 00:00 3