Praha Jeruzalém

[IMG R 10415]Institut Rafiho Smithe provedl průzkum, který měl dát odpověď na otázku, který předseda může stranu Kadima dovést k lepšímu výsledku pro případ všeobecných voleb.

O předsednický post ve straně Kadima se podle všeho utká současná ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, a ministr dopravy, Šaul Mofaz.

Pokud stranu povede Tzipi Livniová, porazí Kadima Likud i Stranu práce. Pokud ale stranu povede Šaul Mofaz, jeho strana zřejmě ve volbách prohraje s Netanjahuovým Likudem. S Tzipi Livniovou by Kadima získala 32 poslaneckých křesel proti 27 křeslům Likudu. S Šaulem Mofaze by ale Kadima získala jen 22 křesel, Likud 28.

V současné době má Kadima 29 křesel, Likud 12, Strana práce 19.

Podle průzkumu se mohou Tzipi Livniové obávat jak pravicové, tak i levicové strany. Levicová strana Meretz by si udržela jen 5 mandátů. Livniová by voliče odčerpala zřejmě i Liebermanově Jisrael Bejtejnu.

Důvod pro obavy má Ehud Barak, jehož Strana práce by se podle průzkumů umístila vždy až na třetím místě  s 14 nebo 16 křesly.

Koho by tato změna co do počtu křesel příliš neovlivnila jsou náboženské a arabské strany, které by si udržely přibližně stejnou podporu.

01.08.2008 00:00 5