Praha Jeruzalém

[IMG R 10645]Významnou součástí obchodování v Gaze je pašování zboží z Egypta prostřednictvím tunelů prokopaných pod hranicí. Rozvoj pašování i mimo zbrojní arzenál nastal po násilném převratu teroristů Hamásu v Gaze, po kterém Izrael i Egypt uzavřeli své hraniční přechody s Gazou a do  značné míry omezili převážení zboží na toto území.

Izrael sice již zvýšil množství zboží dováženého do Gazy, stále to ale nenaplňuje potřeby místních a místo v řetězci dodávek tak zaplnili pašeráci. Ti sice stále pokračují v pašování zbraní, výbušnin, drog a peněz, přidali ale i pašování dalších věcí. Módního spodního prádla, notebooků a dokonce i exotických zvířat pro místní zoo.

Propašováno tak bylo již několik zvířat. Například lev a lvice, kteří byli v Egyptě koupeni za 3 000 dolarů jako mláďata a v pytlích propašováni do Gazy. Podobně to bylo i s papouškem, který překvapuje místní zahalení dámy, když si jim v arabštině říká o polibek. Jako mláďata byly propašovány i dvě opice a tři gazely, z nichž jedna byla pašeráky zle zbita, když ji zapomněli uspat. Celkově byla do Gazy propašována zvířata za 40 000 dolarů.

Podle odhadů je pod hranicí s Egyptem vykopáno asi 100 tunelů. Existuje tu velká konkurence, někde chtějí za pronesení jedné krabice 100 dolarů, jinde 70, je prý nutné porovnávat ceny. Egypt sice zvýšil snahy o chytání pašeráků zbraní a výbušnin, příliš úspěšný v tom ale není. Nové tunely totiž vznikají s velkou rychlostí.

10.08.2008 00:00 3