Praha Jeruzalém

Ramonova komise ve čtvrtek odpoledne předložila premiérovi Olmertovi seznam 450 palestinských vězňů, kteří by měli být propuštěni výměnou za uneseného vojáka Gilada Šalita.

Komise schválila asi polovinu jmen, o jejichž propuštění Hamás žádal. Jednání jsou však nyní pozastavena, protože Hamás odmítá spolupracovat s Egyptem, ktetý je prostředníkem rozhovorů.

Ramonova komise se znovu sešla minulý měsíc, aby pokročila v úsilí dostat Šalita domů. Olmert, společně s ministrem obrany Ehudem Barakem a ministryní zahraničních věcí Cipi Livniovou, se rozhodl znovu svolat tuto komisi, aby dokázal upřímnost Izraele. Přísedícími diskusi byli i ministři Daniel Friedmann, Gideon Ezra a Avi Dichter. Komise pozměnila podmínky, jež určovaly vězně, kteří „mají krev na svých rukách“ tak, aby bylo možné propustit co nejvíce vězňů ze seznamu Hamásu, aniž by došlo ke kompomisu se zájmy národní bezpečnosti.

Izraelská Šin Bet (Hlavní bezpečnostní služba) se důrazně postavila proti změnám podmínek. Ředitel Šin Bet opakovaně varoval před propouštěním vězňů, kteří by mohli znamenat hrozbu pro izraelskou bezpečnost. Ministerský předseda a někteří ministři vlády se však snaží hlavně o propuštění Šalita.

Hamás nyní pozastavil všechny rozhovory týkající se Šalita. Mluvčí islámské skupiny Fawzi Barhúm obvinil Izrael, že ohledně  schvalování seznamu „hraje divadlo“. Uvedl také, že seznam požadavků, které Izrael schválil, je neschůdný.

25.09.2008 00:00 6