Praha Jeruzalém

Vysoký vojenský poradce íránského prezidenta Mahmúda Ahmadinežáda, generál Jahja Rahim Safavi, v úterý řekl, že Izrael nemá dostatek diplomatických, ekonomických a společenských schopností, aby mohl zahájit válku v plném rozsahu. Učinil tak v odpovědi na hrozby učiněné Izraelem a na možnost, že by Izrael napadl íránská jaderná zařízení.

„Íránské ozbrojené složky, včetně Revolučních gard a 11milionů členů Basij (dobrovolné jednotky), jsou plně připraveny vypořádat se s jakýmkoliv útokem,“ řekl Safavi, který v minulosti působil jako vrchní velitel Revolučních gard.

Předal navíc Američanům vzkaz týkající se plánů Teheránu a sebeobranu: „odpovědnost za obranu Perského zálivu přešla na námořnictvo Revolučních gard.“ Prohlášení značí radikalizaci postavení Íránu v Perském zálivu, který je považován za strategický region první důležitosti.

Revoluční gardy jsou vojenskou organizací, která byla založena po íránské islámské revoluci v roce 1979 a jsou plně oddány nejvyššímu vůdci, Ajatoláhovi Alimu Chomejnímu. Organizaci tvoří asi 200 000 vojáků, kteří slouží v námořnictvu, letectvu i pozemních jednotkách. Jejich hlavní povinností je ochrana islámského režimu a prosazování myšlenek revoluce. Revoluční gardy působí souběžně vedle regulérní armády.

17.09.2008 00:00 10