Praha Jeruzalém

[IMG R 10571]Izraelský ministr obrany, Ehud Barak, ve středu potvrdil,že Izrael společně se zahraničními zpravodajskými agenturami zmařil dva pokusy Hizballáhu o teroristický útok. Útok měl být odvetou Hizballáhu za smrt jejich předního velitele, Imada Mugniji, ze které Hizballáh viní Izrael. Mělo se jednat o minimálně dva útoky na různých místech na světě.

V ohrožení měli podle Baraka být bývalí izraelští důstojníci cestující do arabských zemí, které nemají diplomatické styky s Izraelem. Barak vyzval občany Izraele, aby byli při svých zahraničních cestách i nadále opatrní.

Izraelské ministerstvo obrany také v úterý doporučilo několika izraelským generálům v záloze, kteří působí v zahraničí, aby se neprodleně vrátili zpět do Izraele, protože je ohrožena jejich osobní bezpečnost. Ministerstvo nespecifikovalo, kolika bývalým důstojníkům byla výzva doručena, jednalo se nicméně primárně hlavně o ty, kteří pracují v Africe a v Perském zálivu.

Protiteroristiká kancelář zveřejnila informaci, že byly v zahraničí zmařeny dva pokusy Hizballáhu o únos Izraelců. V Torontu byla zase odhalena skupina, která sledovala posádky letů letadel izraelské společnosti El Al při jejich mezipřistáních v tomto kanadském městě.

10.09.2008 00:00 6