Praha Jeruzalém

[IMG R 10749]Izraelský voják přišel o zrak v jednom oku poté, co na něj na kontrolním stanovišti Hawara zaútočila Palestinka, která mu do obličeje chrstla kyselinu. K útoku došlo v pondělí odpoledne na kontrolním stanovišti Hawara, které leží u města Nábulus.

Palestinka zřejmě nespáchala podobný útok poprvé, o podobný útok se již před několika týdny pokusila. Vojáci ženu zadrželi a převezli k výslechu. Při minulém incidentu se žena pokusila projít do Izraele přes průchod používaný k humanitárním účelům, který má omezené bezpečnostní kontroly. Poté co se přiblížila k vojákovi hlídkujícímu na stanovišti, vychrstla mu kyselinu do obličeje a utíkala zpět k Nábulusu.

Izraelská armáda v průběhu měsíce Ramadán uplatňuje na kontrolních stanovištích shovívavější přístup, aby Palestincům situaci ulehčila. Podle zdrojů z izraelské armády toho ale Palestinci cynicky zneužívají.

Zraněný voják byl převezen do Rabinova zdravotnického centra ve městě Petah Tikva.

Právě kontrolní stanoviště Hawara je místem, kde již v minulosti došlo k útokům i pokusům o útoky, stejně tak zde došlo mnohokrát k zatýkání osob kvůli tomu, že se do Izraele snažili pronést zbraně nebo výbušniny.

23.09.2008 00:00 5