Praha Jeruzalém

[IMG R 10686]Vyšetřovatelé OSN si myslí, že Sýrie možná pohřbila pod betonem stopy toho, co Washington považuje za jaderný reaktor. Ten měl stát na místě, na které před rokem zaútočil Izrael. Oznámili to v neděli diplomaté.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii začala vyšetřovat Sýrii v dubnu na základě domněnek americké zpravodajské služby, že pouštní komplex, na který Izrael zaútočil, byl téměř dokončeným reaktorem, který Sýrie budovala s pomocí Severní Koreje. Měla díky němu získat plutonium pro atomovou bombu.

Satelitní snímky ukázaly, že Sýrie oblast za použití buldozerů rychle uklidila, odstranila sutiny a vystavěla novou budovu. Podle amerických jaderných analytiků mohl tento proces posloužit jako zakrývací manévr.
Sýrie popřela, že by se snažila jadernou aktivitu skrýt a tvrdila, že bombardované místo v al-Kibar bylo běžnou vojenskou budovou. V červnu pak Sýrie umožnila komisařům IAEA přístup na zmíněné místo.

Částečné výsledky zatím neukázaly známky uhlíku nebo oceli, zejména pak slitiny kovů, které by indikovaly přítomnost grafitového reaktoru. Úplné výsledky nebudou známy minimálně do listopadu. Americké
zpravodajské služby nicméně říkají, že reaktor ještě před izraelským útokem nezačal žádný materiál používat a proto se na místě radioaktivní materiál ani najít nemůže.

„Neznamená to, že tam nic nebylo, znamená to pouze to, že inspektoři nehledali (nebo nemohli hledat) na správných místech.“

„Sýrie na místo po vykopání jámy položila velkou betonovou desku. Ideálně by inspektoři IAEA měli mít možnost prohledat kusy sutin, je tu ale pocit, že je Sýrie všechny hluboko pohřbila.“

22.09.2008 00:00 1