Praha Jeruzalém

[IMG R 10745]Premiér Ehud Olmert dnes během zasedání informoval vládu, že odstupuje z funkce.  Rezignaci podal po 33 měsících ve funkci premiéra. Aby byly splněny náležitosti, které izraelský zákon pro tuto situaci vyžaduje, musí Ehud Olmert předat svou rezignaci izraelskému prezidentovi, Šimonu Peresovi. Kdy tak Olmert učiní, oznámeno nebylo.

Podle základního zákona platí, že jakmile předá premiér rezignaci prezidentovi, má prezident jeden týden na to, aby pověřil vůdce některé z politických stran sestavením nové vlády. Olmert zůstane dočasně premiérem do té doby, než bude vytvořena vláda nová, nebo než budou vyhlášeny nové parlamentní volby.

Olmert zahájil nedělní zasedání vlády gratulací nově zvolené předsedkyni strany Kadima, Tzipi Livniové, které slíbil svou podporu. Dále hovořil o současné celosvětové finanční krizi, úspěchu Izraele na paralympiádě, úmrtí bývalého vysokého představitele izraelské armády, Mošeho Nativa, a dokonce i o výhře izraelských basketbalistů nad ČR. Teprve poté se dostal k hlavnímu tématu, své rezignaci.

„Informuji tímto ministry, že odstoupím z funkce. Nebylo to snadné rozhodnutí, myslím si ale, že dělám správnou věc, tak jak jsem slíbil izraelské veřejnosti. Věřím, že tato vláda udělala některé velmi hodnotné věci, takové, které se dostanou na stránky historie jako ty, které nás učinily pyšnými.“

Odpovědnost za předání oficiální rezignace prezidentovi země leží nyní na Olmertovi. Pokud se setká Olmert s Peresem ještě dnes, bude moci Peres upravit svůj plán odletu do New Yorku, aby se ještě sešel s vůdci jednotlivých stran a některého z nich pověřil sestavením vlády.

21.09.2008 00:00 2