Praha Jeruzalém

[IMG R 10415]Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová ve středu zvítězila v primárkách své strany Kadima nad ministrem dopravy Šaulem Mofazem.

Vítězství Livniové bylo těsné, se získanými 42 procenty předstihla Mofaze jen o jedno procento. To vyvolalo spekulace, že Mofaz se pokusí výsledek voleb napadnout. Ve čtvrtek ráno však ministr dopravy uznal svou porážku a zatelefonoval Livniové, aby jí pogratuloval.

Livniová bude mít nyní šest týdnů na vytvoření nové většinové koalice, která bude vládnout zemi. Bývalý předseda strany Kadima Ehud Olmert zatím zůstane ministerským předsedou přechodné vlády. Pokud se Livniové nepodaří koalici sestavit – a podle analytiků to bude velmi těžké -, Olmert zůstane premiérem do celonárodních voleb, které by se měly konat v příštím roce. Pokud však ministryně uspěje, stane se druhou ženou na postu ministerského předsedy v dějinách státu po legendární Goldě Meirové.

Livniová je však považována za „holubici“ –  to znamená, že je připravena dělat kompromisi ohledně strategických aktiv a historických práv národa. Proto se palestinským vůdcům ulevilo, když zprávy potvrdily její těsné vítězství nad Mofazem.

Livniová uvedla, že bude pokračovat v Olmertově cestě k míru, jejíž předpokladem je vzdát se téměř celého Judska a Samaří ve prospěch palestinského státu. Stejně jako Olmert i Livniová se vyslovila pro rozdělení Jeruzaléma.

Mofaz se naopak ve své kampani vyjádřil proti jakýmkoliv ústupkům ohledně Jeruzaléma. Mofaz také zastával názor, že jakýkoliv kompromis musí být založen na palestinském vyjádření ochoty a schopnosti dostát svým závazkům.

18.09.2008 00:00 1