Praha Jeruzalém

K vážným střetům mezi Židy a Araby došlo ve středu v noci ve městě Akko, poté co arabský obyvatel Starého města vjel do židovské čtvrti po začátku svátku autem.

Incident se rychle rozrostl v nepokoje, kterých se zúčastnily stovky lidí. Poničeny byly desítky aut a asi 30 obchodů. Tři lidé včetně arabského řidiče a izraelského policisty byli lehce zraněni.

Střety se obnovily ve čtvrtek večer po skončení svátku Jom Kippur. Stovky Židů a Arabů demonstrovaly a konfrontovaly se s policí poblíž vlakové zastávky ve východní části města. Policie se pokusila dav rozehnat vodními děly, omračujícími a slznými granáty. Střety začaly slábnout okolo půl deváté večer, sporadicky ale bylo ještě poté možné zaslechnout použití omračujících granátů. Zatím bylo zadrženo 10 demonstrantů.

Střety ve čtvrtek večer začaly poblíž stanice místní záchranné služby, když židovští mladíci zapálili pole. Učinili tak v odpovědi na arabský vandalismus.

Vyšetřování zatím ukázalo, že incident začal poté, co židovští obyvatelé začali házet kameny na arabské auto, které po začátku svátku Jom Kippur vjelo do ulice Ben-Sušan. Arabští příbuzní řidiče mu přišli pomoci. Do staré části města se brzy rozšířila nepravdivá zpráva o tom, že byl arabský řidič zabit. To přimělo stovky Arabů, aby přišly na místo incidentu. Poté došlo ke střetům. Policie jednala i  s významnými arabskými vůdci, aby se jí podařilo situaci uklidnit. Stovky Arabů nakonec z míst střetů odešly, cestou ale ničily auta a obchody.

Na Jom Kippur, což je pro Židy nejsvětější den v roce, není zákonem zakázáno jezdit autem. V reálu ale auta s výjimkou policie, hasičů a záchranné služby nejezdí.

09.10.2008 00:00 13