Praha Jeruzalém

[IMG R 10898]Bývalý íránský prezident a zástupce reformního hnutí, Mohammad Chatámí, nyní v Íránu hostí bývalého generálního tajemníka OSN, Kofiho Annana, a několik vysokých evropských představitelů (Mary Robinsonová, Romano Prodi, Lionel Jospin). Je to považováno za snahu reformního hnutí dostat Chatámího zpět do popředí před zásadními íránskými volbami.

Chatámí, dlouholetý odpůrce Mahmúd Ahmadinežáda, vystupňoval v posledních měsících kritiku íránského prezidenta. Sám Chatámí je nyní pod velkým tlakem reformistů, kteří by ho rádi viděli v boji o prezidentský post, který proběhne v červnu příštího roku. Stoupenci Chatámího totiž doufají, že by vítězství jejich kandidáta pomohlo vyvést Írán z mezinárodní izolace.

Chatámí ale stále trvá na tom, že se o případné kandidatuře ještě nerozhodl. Tento krok by mohl být pro reformisty velmi slibný, ale v případě neúspěchu také velmi riskantní, protože svou hodnověrnost ve velké míře ztratili již před několika lety. Při dotazu, zda významní návštěvníci mají znamenat podporu Chatámího kandidatury na prezidenta, se Chatámí rozčílil a požádal, aby nebyl význam konference snižován spekulacemi. Stoupenci reformistů si tak ale chtějí přítomnost významných mezinárodních představitelů vykládat.

Pro Ahmadinežáda jsou nadcházející volby klíčové. V roce 2005 byl zvolen se svým populistickým programem na zlepšení života v Íránu, nyní ale stále více čelí kritice, protože se zhoršuje ekonomická situace země, ceny rostou, země je v mezinárodní izolaci a hrozí jí vojenský útok ze strany USA nebo Izraele kvůli odmítání zastavit jaderný program.

13.10.2008 00:00 18