Praha Jeruzalém

[IMG R 10866]Prezident Bush oznámil, že občané několika dalších států, mezi nimi i České republiky, budou moci cestovat do Spojených států bez víz.  Izrael ale mezi těmito státy není. Není ani mezi skupinou států, které by měly obdržet tuto výjimku posléze.

Občané Izraele stále potřebují k cestám do USA vízum a to i přesto, že mají obě země mezi sebou velmi úzký vztah. Izrael již o zrušení vízové povinnosti usiloval také, nebylo mu ale vyhověno. Naposledy oficiálně požádal ministr vnitra, Meir Šítrit, během své návštěvy Washintonu před dvěma týdny.

Podle amerických představitelů se otázka zrušení vízové povinnosti  pro Izraelce posunuje dopředu, Izrael ale nejprve musí splnit podmínky, které Spojené státy vyžadují. Jedná se zejména o pasy s biometrickými údaji, které obsahují identifikaci podle otisků prstů nebo oční duhovky.

Izraelský parlament schválil zavedení pasů s biometrickými údaji před měsícem, ještě ale bude muset proběhnout dlouhý legislativní proces, než budou pasy skutečně zavedeny do provozu. Mělo by k tomu dojít zřejmě na konci příštího roku. Bez zavedení těchto pasů se nedá jakýkoliv posun ohledně vízové povinnosti očekávat.

19.10.2008 00:00 7Zdroj: Ha`aretz