Praha Jeruzalém

[IMG R 10022]Vysoký představitel Hizballáhu v pátek pro libanonské noviny prohlásil, že jeho skupina „brzy osvobodí“ oblasti, které považuje za libanonské území okupované Izraelem.

V rozhovoru pro list Daily Star řekl operační velitel Hizballáhu pro celý jižní Libanon, Šejch Nabil Qaouk, že severní část hraničního města Ghajar a Farmy Šibaá, budou brzy pod libanonskou kontrolou.

Co se týče metody získání kontroly nad tímto územím, vyjádřil se Qaouk velmi jasně. „Vsázet na osvobození území prostřednictvím diplomacie a politiky je prohraná sázka. Jediná zaručená cesta na získání zbývajícího okupovaného území je odpor a nic jiného.“

Izraelští vojenští představitelé přitom již několik týdnů varují před tím, že se Hizballáh připravuje na obnovení nepřátelských aktivit proti Izraeli.

Po Druhé libanonské válce v roce 2006 se Hizballáh odmítl navzdory rezoluci 1701 odzbrojit a nyní má zřejmě až trojnásobek raket, které měl před válkou.

Hizballáh je navíc také mnohem více zapojen do libanonské vlády poté, co se jim podařilo vymoci si právo veta a libanonská vláda Hizballáhu zajistila, že může a dokonce musí zůstat nadále ozbrojen a vystupovat proti Izraeli.

I když OSN potvrdila, že Farmy Šibaá byly dříve součástí syrských Golanských výšin, Hizballáh již léta používá tuto část země jako důvod pro útoky na Izrael

03.10.2008 00:00 1