Praha Jeruzalém

12letý íránský chlapec přicestuje v pátek do Izraele, aby zde podstoupil naléhavou operaci mozku.

Chlapec, kterému byl diagnostikován zhoubný nádor mozku, již podstoupil jednu operací v íránském Teheránu a později byl převezen k dalšímu léčení do turecké Ankary. Turečtí lékaři brzy zjistili, že jejich zařízení nemá dostatečné vybavení a specialisty pro léčbu tohoto chlapce. Navrhli ale rodičům, aby hledali pomoc jinde, konkrétně v Izraeli. Rodiče souhlasili a pomoc hledali prostřednictvím Jacoba Levina.

Levin kontaktoval izraelské lékaře, Dr. Feldmana a profesora Šapiru (ze zdravotnického centra Chaim Šeba v Tel Hašomeru). Ti se s případem seznámili a souhlasili s léčbou, pokud bude možné chlapce přivézt do Izraele.
Levin následně kontaktoval patřičné vládní úřady, aby získal povolení pro převoz chlapce do Izraele. Případ vyžadoval také souhlas ministra vnitra, Meira Šítrita, protože je chlapec Íránec a občané nepřátelského státu bez zvláštního povolení do Izraele nesmějí. Ministr Šítrit souhlas udělil a okamžitě ho předal Šin Bet. Proces udělení souhlasu byl kvůli chlapcovu vážnému zdravotnímu stavu velmi rychlý.  Chlapec i jeho rodiče zatím dostali povolení k pobytu v Izraeli na 14 dní.

Ministr Šítrit se vyjádřil: „Pokud můžeme pomoci, jsme více než ochotni tak učinit.“
Agentury bohužel neuvádějí, jak se k tomuto potupu staví chlapcova rodná země, Írán. Írán totiž Izrael jako stát neuznává a neumožňuje svým občanům do Izraele vycestovat.

08.10.2008 00:00 16