Praha Jeruzalém

Vysocí izraelští armádní představitelé říkají, že mají důkazy o tom, že se jednotky loajální palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi a jeho hnutí Fatah připravují na bitvu s jednotkami Hamásu v Judsku a Samaří.

Fatah se prý obává, že by Hamás mohl využít politické nestability, která bude zřejmě následovat poté, co Mahmúdu Abbásovi skončí jeho prezidentský mandát, tedy 9. ledna 2009, a pokusit se převzít moc  v Judsku a Samaří.

Na Fatah napojené polovojenské jednotky Palestinské samosprávy se připravují na rozsáhlou akci proti Hamásu, což má Abbásovi umožnit obejít volby a protáhnout své setrvání u moci.

Zdá se, že zátah proti Hamásu již začal, protože mnoho místních vůdců organizace Hamás již bylo  během posledních dnů zadrženo v Judsku a Samaří. Jeden z vůdců Hamásu v Gaze, Mahmúd al-Zahar, řekl, že Fatah za tento postup draze zaplatí.

Izraelští představitelé řekli, že s největší pravděpodobností zůstanou stát stranou těchto událostí.
Požadovali vždy totiž po Palestinské samosprávě, aby dostála svým závazkům a vystoupila proti Hamásu a odzbrojila ho. Na druhou stranu se ale také obává, že by případné násilí mohlo poznamenat i židovské osady v Judsku a Samaří a také život uvnitř Izraele.

06.10.2008 00:00 10