Praha Jeruzalém

Vysoký představitel jedné z bezpečnostních organizací Palestinské samosprávy byl Palestinskou samosprávou zatčen kvůli obavám, že byl spolupracovníkem Hamásu. Muž měl hodnost aqid (hodnost na úrovni plukovníka) v jedné z citlivějších odnoží bezpečnostní služby Palestinské samosprávy.

„Muž byl velmi dobře znám a měl v Palestinské samosprávě dobré styky,“ říkají bezpečnostní zdroje s tím, že mužovo zadržení bylo z velké části umožněné zpravodajskými informacemi, které Palestinské samosprávě předal Izrael a Spojené státy.

Vysocí představitelé Palestinské samosprávy se obávají, že mužovo zatčení je jen špičkou ledovce, první incident z širokého fenoménu neznámých kolaborantů s Hamásem. Zatčení následovalo po operaci, při které byla prověřována loajálnost jednotlivých bezpečnostních zaměstnanců. U některých bylo důvodem podezření, u jiných jen nejasné rodinné vazby na Hamás.  Mělo by zabránit Hamásu, aby si vybudoval základnu svých stoupenců v bezpečnostních složkách Palestinské samosprávy.

Palestinská samospráva má k těmto obavám důvod. Komise ustavená Mahmúdam Abbásem, která prověřovala okolnosti převratu Hamásu v Pásmu Gazy, totiž přišla se zjištěním, že třetina bezpečnostních složek v Gaze, které měly patřit k Palestinské samosprávě, byla ve skutečnosti tvořena agenty Hamásu.
Palestinské samosprávě se nedávno podařilo odhalit skupinu patřící k Hamásu v Ramalláhu. Skupina získávala peníze a budovala infrastrukturu pro Hamás. V držení měli asi 4 miliony dolarů. Palestinská samospráva předpokládá, že se jednalo jen o malou část sítě Hamásu na Západním břehu.

16.10.2008 00:00 8