Praha Jeruzalém

Ministr obrany, Ehud Barak, v pátek řekl, že je Jeruzalém přesvědčený o tom, že Irán stále usiluje o jaderné zbraně, zatímco klame svět prostřednictvím vyjednávání.

Po rozhovoru s Condoleezzou Riceovou řekl, že věří tomu, že jsou si vůdci svobodného světa vědomi tohoto vývoje, který musí být vzat do úvahy při jakémkoliv budoucím rozhodování.

„Za Izrael jsme již předtím řekli, že jsou otevřeny všechny možnosti,“ řekl.

Barak během setkání s Riceovou vyjádřil vděčnost Riceové i celé Bushově administrativě za snahy, které posunily řešení arabsko-izraelského konfliktu, a za kreativitu, kterou při zprostředkování prokázali.

Barak pochválil Riceovou za to, že byla nápomocna při projektu v Džanínu a při rozvoji, jehož svědky jsme nyní v oblasti Hebronu, kde palestinské jednotky začaly zasahovat proti Hamásu.

Riceová přicestovala do Izraele ve čtvrtek a setkala se s premiérem Olmertem a ministryní zahraničí, Tzipi Livniovou. Po setkání se Ehudem Barakem se setkala také s vůdcem opozice, Benjaminem Netanjahuem. V pátek odpoledne pak odcesovala na setkání s Mahmúdem Abbásem a Ahmedem Kurájou do Ramalláhu.

V neděli pak odcestuje do egyptského Šarm el-Šeiku, kde ji izraelské a palestinské vyjednávací týmy budou informovat o pokroku při jednáních.

07.11.2008 00:00 6