Praha Jeruzalém

[IMG R 10649]Kancelář ministra Baraka v neděli oznámila, že pokud Hamás dodrží příměří a 24 po sobě jdoucích hodin nebude na Izrael pálit rakety, dá ministr obrany příkaz k otevření přechodů do Pásma Gazy, přes které se dováží zboží.

Hamás během dne řekl, že s nabídkou, která byla podle Hamásu vyjednána prostřednictvím Egypta, souhlasí.
Zdroje v Jeruzalémě zdůraznily, že před otevřením přechodů bude Barak tento krok konzultovat s vysokými představiteli obrany, včetně představitelů armády a Šin Bet.

Izrael mezitím dále popírá zprávy přicházející z Gazy, podle kterých má být pobřežní enkláva uprostřed humanitární krize. „Situace není jednoduchá a my umožňujeme dovoz potravin, léků a humanitární pomoci, aby nebylo poškozeno civilní obyvatelstvo,“ říkají představitelé. „Otevření přechodů závisí na Hamásu a teroristických skupinách, které jsou odpovědné za civilní populaci,“ řekl.

Londýnské arabské noviny, Al-Hajat, v neděli informovaly, že Hamás, Islámský džihád, Lidová fronta pro osvobození Palestiny a Demokratická fronta pro osvobození Palestiny, souhlasily s izraelskou nabídkou na stabilizaci příměří výměnou za znovuotevření přechodů. Skupiny si ale podle vlastních slov nechávají právo na odpověď na „izraelské porušení.“

24.11.2008 00:00 4