Praha Jeruzalém

[IMG R 10270]Dalším krokem jak chce Izrael posílit Palestinskou samosprávu je svolení k nasazení téměř 1000 palestinských policistů v Betlémě v období okolo vánoc.

O této otázce bude ve středu jednat brigádní generál Joav Mordechaj, velitel civilní správy, se svým palestinským protějškem. Zástupci obrany v pondělí informovali o tom, že Palestinci požádali ministra obrany, Ehuda Baraka, o svolení s nasazením dalších 900 palestinských vojáků ve městě, aby tak byla posílena pozice Mahmúda Abbáse. Izrael již v poslední době souhlasil s nasazením dalších policistů v Džanínu a Nábulusu.
Izraelští představitelé se nechali slyšet, že pokud budou palestinští policisté úspěšně potírat terorismus v městech, ve kterých byli nasazeni, může dojít eventuálně i k předání bezpečnostní kontroly nad některými městy Palestincům.

Izraelská armáda byla relativně spokojena se zásahem palestinských bezpečnostních složek v Hebronu, kde se jim podařilo zatknout 260 agentů Hamásu.

Palestinci by nyní velmi stáli o to, aby se o bezpečnost v Betlémě mohli během svátků starat jejich policisté. Od roku 2006 současně s polevováním bojů mezi Izraelem a Palestinci vzrůstá totiž počet turistů, kteří na palestinská území přijíždějí.  Tento nárůst je dobrý pro palestinskou ekonomiku. Jen v Betlémě, Jerichu a Ramalláhu vzniklo díky turismu 12 000 nových pracovních míst.

25.11.2008 00:00 7