Praha Jeruzalém

Jeruzalémský magistrát ve středu přikročil k demolici dvou nelegálních arabských domů ve východní části Jeruzaléma, ve čtvrti Silwan. Důvodem k demolici byl fakt, že byly domy vybudovány v tzv. Zelené oblasti, kde je výstavba zakázána. Obydlený byl již jen jeden z těchto domů.

Demolice proběhla za přítomnoti policie. V jednom z domů se několik lidí pokusilo zabarikádovat, po vyjednávání s policisty však dům opustili.

Na místě došlo podle očekávání k tvrdým střetům mezi policisty a Araby, kteří na policisty házeli kameny a dokonce i zápalnou bombu. Střety trvaly takřka celé odpoledne. Policisté zadrželi 11 osob za rušení veřejného pořádku a napadání policistů. Dva policité byli lehce zraněni, policejní kůň pobodán.

Palestinci a izraelské levicové organizace trvají na tom, že je pro Araby obtížné zíkat možnost bydlení v Jeruzalémě a to je vede k tomu, že staví neleglně. Izraelské úřady ale říkají, že zákony vynucují rovnoceně na každém. Demolice domů jsou obzvláště obtížné ve východní čáti Jeruzaléma, který Palestinci považují za své hlavní město.

06.11.2008 00:00 1