Praha Jeruzalém

[IMG R 10675]Íránská vláda v současné době nechává blokovat 5 milionů internetových stránek. Informovala o tom s odvoláním na íránského vrchního státního zástupce progresivní stránka nazvaná Rooz.

Zpráva dodává, že několik milionů dalších internetových stránek je cenzurováno. Zpráva je první svého druhu, ve které informace o cenzuře pocházení z legislativního zdroje.

Během konference pořádané v Íránu vrchní státní zástupce, Abdolsamad Khoram Abadi, vysvětlil, že je většina stránek blokována z toho důvodu, že obsahují  „neetický obsah“. Což znamená pornografii a další zábavu, která jde proti islámu.

Mluvčí společnosti, která se o blokování internetových stránek v Íránu technicky stará na konferenci řekl, že je měsíčně zablokováno více než tisíc stránek. Děje se tak podle legislativy přijaté vládou. „Každý den je automaticky blokováno 200-300 stránek,“ řekl. Většina internetových nadšenců v Íránu si však našla způsob, jak cenzuru obcházet.

Íránská populace čítá v současnosti 71 milionů lidí, internetových uživatelů je přitom asi 20 milionů, přičemž jejich počet stabilně stoupá. Na Blízkém východě je Írán v tomto procentním průměru druhý za Izraelem.
Íránská vláda trvá na boji proti vlivu západu na mladou generaci a právě internet je v tomto považován za významný. Abadi internet považuje za větší hrozbu než satelitní televizi, protože je přístupnější. Volá proto po vytvoření „internetové policie“.

Před dvěma lety schválila vláda Mahmúda Ahmadinežáda zákon, podle kterého musejí stránky a blogy vzniklé v Íránu získat schvalovací známku. Mnoho bloggerů tento zákon nicméně bojkotovalo a registrováno je zatím jen 850 stránek a blogů.

Blogy a stránky, na kterých je umístěn „neetický obsah“, jsou předmětem penalizací. V únoru 2008 schválil íránský parlament další zákon proti tzv. „počítačové kriminalitě“, která mezi uživateli internetu  vzbudila bouři nevole kvůli tvrdosti trestů, které je možné uložit. Pohybují se od trestů odnětí svobody až po trest smrti.

20.11.2008 00:00 2