Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Ministr obrany, Ehud Barak, schválil v pondělí dovoz omezeného množství paliva do Gazy, vetšinou nafty pro elektrárny. Učinil tak poté, co přišly z Gazy stížnosti na výpadky proudu v důsledku nedostatku paliva.

Barak nicméně nařídil, aby přechody pro zboží zůstaly v úterý i nadále zavřené a to v odpovědi na raketové útoky z Gazy.

Palestinské zdroje již dříve informovaly, že nedostatek apliva nutí hlavní elektrárnu v Gaze k uzávěře a tím dochází k výpadkům elektrického proudu. Nedostatek paliva je následkem uzavření plivového terminálu, ke kterému došlo v odpovědi na raketové útoky z posledních dnů.

Náměstek izraelského ministra obrany, Matan Vilnai, řekl, že Hamás využívá elektřiny v Gaze k útokům na Izrael. „Je škoda, že této propagandě věříme. Mohu potvrdit jednu věc, pokud by byl v Gaze jen jeden kilowatt energie, bude jen na jediném místě, v dílně na výrobu raket Kassám,“ řekl.

„Využívají nás. Znají nás. Znají naši citlivost na humanitární otázky a hrají na to.“

Desítky raket byly vypáleny na Izrael od minulého týdne, kdy izraelští vojáci operovali v Pásmu Gazy, aby zabránili plánu teroristů na únos vojáků, ke kterému mělo dojít prostřednoctvím tunelu. Po raketových útocích se ministr obrany rozhodl zastavit dodávky paliva do Gazy.

Okamžitě po rozhodnutí ministerstvo zahraničí zveřejnilo prohlášení, podle kterého je viníkem situace Hamás. „Hamás je odpovědný za situaci v Gaze a za strádání civilní populace. Hamás využívá své zdroje raději k terorimu než k péči o potřeby civilistů.“

Ministerstvo dále obvinilo Hamás z eskalace násilností a ze zadržování elektřiny, aby získali přízeň mezinárodního společenství. Kvůli pokračujícím útokům nemůže Izrael dodávat palivo do Gazy v potřebném množství. V prohlášení ale stojí, že elektřina a voda do Gazy stále dodávána je (většina elektřiny v Gaze pochází z Izraele a její dodávky nejsou přerušeny, stejně tak nejsou přerušeny dodávky z Egypta)

11.11.2008 00:00 24