Praha Jeruzalém

[IMG R 10918]Předvolební průzkumy zatím ukazují, že by pravicové politické strany mohly v izrelských parlamentních volbách uspět a získat nadpoloviční většinu křesel. Levicové strany se dlouhodobě potýkají s klesající podporou a navíc je začaly opouštět jejich vůdčí osobnosti. O odchodu dvou čelních představitelů strany Meretz jsme vás již informovali, nyní ale přinášíme zprávu o jednom návratu do aktivní politiky.

O post na kandidátce strany Likud se bude ucházet Dr. Benny Begin, syn bývalého izraelského premiéra, Menachema Begina. Begin v neděli informoval ministra pro národní infrastrukturu, Benjamina Ben-Eliezera, že rezignuje ze svého potu šéfa úřadu pro geologický průzkum.

Begin svůj návrat do politiky potvrdil i pro Ynet, odmítl ale toto téma podrobně rozebírat. Již se ale setkal s předsedou Likudu, Benjaminem Netanjahuem, a poslancem Reuvenem Rivkinem.

[IMG L 10919]Begin je považován za jednoho z nejhodnotnějších politiků Izraele. Od roku 1988 byl poslancem a v roce 1996 byl jmenován ministrem v Netanjahuově vládě. V roce 1997 ale rezignoval kvůli nesohlasu s dohodami o Hebronu a stal se z něj velký kritik tehdější vlády. V roce 1998 odešel ze strany Likud a stal se předsedou strany Cherut. Z politiky odešel po volbách v roce 1999, kdy jeho strana získala jen 4 mandáty a vrátil se zpět ke své profesi geologa. Během celé jeho politické kariéry ho provázela pověst  čestného a etického muže, kvůli které si ho vážili i jeho političtí oponenti.

V roce 2000 zažil životní krizi, když se jeho syn, major Jonathan Begin, zabil při nehod stíhačky F-16, kterou pilotoval.

Vstup do strany Likud  v neděli oznámila také bývalá mluvčí izraelské armády, brigádní generálka v záloze, Miri Regevová. „Jsme svědky vlny lidí, kteří se stávají členy Likudu a jsem šťastný, že je to také mnoho žen,“ řekl Benjamin Netanjahu.

02.11.2008 00:00 2