Praha Jeruzalém

[IMG R 10686]Mezinárodní agentura pro jadernou energii našla na místě, kde měl údajně stát syrský jaderný reaktor, uran. Řekl to jeden z diplomatů pro agenturu Deutche Presse ve Vídni. Srejné místo před rokem bombardoval Izrael. Uran se na místo mohl dostat z kontaminovaného vybavení, které se na místě nacházelo.

Kontaminace mohla pocházet také z výzkumného reaktoru nebo z produkce kyseliny fosforu. Řekl to David Albright, expert, který vede institut ISIS ve Washingtonu. Podle Albrighta by bylo mnohem vážnější, pokud by byl nalezen uran upravený pro použití v jaderném reaktoru.

Druhý diplomat řekl, že oproti předchozím očekáváním nebyl nalezen grafit, což je substance užívaná v jádrech reaktorů. Izraelský útok mohl grafit spíše zatlači do země, místo toho, aby ho rozházel po okolí, kde by mohl být detekován, tvrdí Albright.

Vysocí západní diplomaté tvrdí, že vyšetřování inspektorů bylo jen částečně založené na vzorcích půdy sebraných v al-Kibar. IAEA má navíc ještě další zpravodajské informace, které ukazují na možné zapojení Severní Koreje do syrského projektu.

IAEA měla zájem o další vyšetřování. Sýrie byla nejprve proti, nyní ale zvažuje, že inspektory nechá místo opět navštívit, rozhodne se ale až po zveřejnění analýz z první návštěvy, která se konala v červnu.

11.11.2008 00:00 2