Praha Jeruzalém

[IMG R 10942]Libyjská vláda vyslala loď, která se i přes izraelskou blokádu Pásma Gazy bude snažit dostat ke břehům Gazy, oznámil to ve středu jeden z palestinských poslanců.

Loď opustila libyjský přístav Zuara s 3 000 tunami jídla, zdravotnického materiálu, přikrývek a sušeného mléka. Tvrdí to palestinský poslanec Džamal Khoudary, který se angažuj v mezinárodní kampani proti izraelským sankcím. Loď je podle něj na cestě do Gazy, kam by měla doplout na začátku příštího týdne.
Libyjská vláda odmítla tuto věc komentovat, podle svědků ale opustila loď al-Marwa v úterý večer přístav Zuara.

Loď následuje po třech lodích vyslaných hnutím „Free Gaza“ z Kypru. Zmíněné tři lodě se ke břehům Gazy bez problémů dostaly i přes to, že izraelské námořnictvo nejprve hrozilo tím, že lodě proplout nenechá. Nakonec proti lodím ale nezasáhlo. Podle izraelských představitelů proto, aby tak demonstranti na palubě nezískali publicitu, která by se na ně svezla v případě jakékoliv konfrontace.

Libyjská loď ale představuje daleko větší zkoušku. Jednalo by se o první významnější dodávku, která by se do Pásma Gazy dostala (lodě hnutí „Free Gaza“ byly více než cokoliv jiného spíše mediálním aktem k přitažení pozornosti, než skutečnou dodávkou humanitární pomoci). Je to nyní také poprvé, kdy by se jednalo o dodávku sponzorovanou konkrétní vládou.

Mluvčí ministerstva zahraničí, Jigal Palmor, neřekl, jak se hodlá Izrael v tomto případě zachovat. Řekl pouze, že se každý případ posuzuj individuálně. Izraelská armáda tuto záležitost nekomentovala.

„Izraelské rozhodnutí ignorovat předchozí lodě bylo moudré a Izrael se tak vyhnul špatné publicitě. I nyní by měl Izrael ze stejného důvodu zvážit vpuštění této lodě, po předchozím zkontrolování přepravovaného náklad,“ řekl Šlomo Brom, strategický expert z Institutu pro národně-bezpečnostní studia v Tel Avivu. Izrael by podle něj neměl loď blokovat jen proto, že je z Libye. Měl by loď nejprve zkontrolovat a pokud není v nákladu něco, co může ohrožovat Izrael, není důvod k blokování lodi.

27.11.2008 00:00 14