Praha Jeruzalém

Šéf Šin Bet na nedělním zasedání izraelské vlády vyjádřil obavu z toho, že by židovští extrémisté mohli ve snaze o zastavení mírového procesu zaútočit na některého vysoce postaveného izraelského politika.

Zmínil také větší počet násilných incidentů na Západním břehu, jejichž poslední vlna se rozpoutala po evakuaci a zničení podle vlády nelegálního stanoviště, tzv. Federmanovy farmy. Obavy se objevují také v souvistosti s blížícím se 13. výročím zavraždění premiéra Jicchaka Rabina.

Šin Bet údajně zaznamenala tendence extrémistů k použití střelných zbraní k tomu, aby zastavili diplomaický proces a ublížili některému z vysokýh politiků. Šin Bet je z těchto zjistění podle Diskina velmi znepokojena.

Podle Olmerta patří většina osadníků k lidem, kteří respekují zákony, je tu vedle nich ale také skupina těch, kteří se rozhodli, že již žadné autority poslouchat nebudou, což je podle něj neakceptovatelné. Olmert řekl, že vláda vybuduje speciální policejní tým, který bude pověřen vynucováním zákonů právě mezi osadníky.

03.11.2008 00:00 64Zdroj: Redakce Israel.cz