Praha Jeruzalém

[IMG R 10931]Odstupující divizní velitel v Gaze brigádní generál Moše Tamir zůstane ve funkci, dokud se situace v Gaze neuklidní. Rozhodlo se tak ve čtvrtek, kdy měl na tento post nastoupit brigádní generál Ejal Eisenberg. Rozhodnutí učinil šéf jižního velitelství izraelské armády generálmajor Joav Galant a náčelník generálního štábu Gabi Aškenazi v reakci na napětí v Gaze a na několik střetů mezi palestinskými ostřelovači a izraelskými vojáky. K rozhodnutí došlo z důvodu pravděpodobné snahy Hamásu a teroristických jednotek o narušení stability v oblasti. Obřad slavnostní přísahy byl přesunut na příští týden.

Jedná se o ojedinělý krok vzhledem k faktu, že se nekoná žádná dlouhodobá operace v Gaze a neprobíhají žádné každodenní boje. Navíc budoucí velitel již prošel přechodným obdobím a je s oblastí dobře seznámen díky svému dřívějšímu působení na postu velitele brigády Givati.

Podle zdrojů z armády má však současný velitel bohaté zkušenosti a nejlepší tedy bude, když zůstane ve funkci, dokud se situace neuklidní.

Brigádní generál Tamir, který je uznávaným důstojníkem, by měl po opuštění svého postu odcestovat do zahraničí na roční studia. Čeká také na rozhodnutí vojenského generálního advokáta, který má posoudit obvinění, že Tamir nechal svého syna řídit vojenské vozidlo a pokusil se utajit nehodu, kterou mladík způsobil. Vojenský advokát rozhodne, stane-li před trestním nebo disciplinárním soudem. To určí Tamirovu budoucnost v izraelské armádě, včetně možnosti povýšení na generálmajora.

13.11.2008 00:00 7