Praha Jeruzalém

Odcházející prezident USA, George W. Bush, se minulý týden ve Washingtonu sešel s taktéž odcházejícím izraelským premiérem, Ehudem Olmertem. Hovořili spolu i o posledním vývoji nepřímých rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií.

Bush se měl Olmerta údajně zeptat, proč hodlá dát Izrael Golany syrskému prezidentovi úplně zadarmo. „Není to úplně zadarmo, je to výměnou za změnu ve strategickém rozložení regionu,“ řekl mu na to Olmert. Bush ale dále trval na svém: „Proč byste mu (prezidentu Assadovi) měli věřit?“ Na tuto otázku už Olmert neodpověděl.

Olmert má za to, že by dohodou Sýrie s Izraelem mohla být oslabena extremistická linie vedoucí z Íránu přes Sýrii až k Hizballáhu a Hamásu. Naopak by měla být posílena linie vedoucí od Turecka přes Sýrii a Izrael až k Jordánsku a Egyptu.

USA se staví k rozhovorům mezi Izraelem a Sýrií zdrženlivě a odmítly v nich hrát aktivní roli. Jednak kvůli podílu Sýrie na útocích na americké jednotky a civilisty v Iráku a jednak kvůli syrskému podkopávání stability v Libanonu. Budoucí americký prezident, Barack Obama naopak nepřímá jednání mezi Izraelem a Sýrií podporuje a byl by ochoten do nich aktivně vstoupit.

01.12.2008 00:00 7Zdroj: Ha`aretz