Praha Jeruzalém

Egypt posílil bezpečnostní opatření podél hranice s Pásmem Gazy. Očekává totiž izraelský útok na Hamásem ovládané teritorium.

Představitelé Egypta a obyvatelé severu Sinaje se obávají opakování palestinského proražení hranice, které se odehrálo v lednu. Desítky tisíc Palestinců tehdy pronikly do Egypta, když teroristé z Hamásu odpálili podél hranice několik výbušnin a rozbořili tak hraniční zeď.

Podle dopisovatele AFT policie vybudovala na silnicích vedoucích k hranici kontrolní stanoviště a někteří obyvatelé severu Sinaje se začali zásobovat jídlem.

Možná vojenská operace v Pásmu Gazy se zatím odkládá, ale premiér Olmert uspořádá několik schůzek týkajících se řešení situace v Pásmu Gazy. Obnovena bude také diplomatická snaha, jejímž cílem je získání mezinárodního souhlasu s takovou vojenskou operací.

Olmert, Barak a Livniová se kvůli budoucímu vývoji zúčastní několika setkání. První se bude týkat izraelské připravenosti a schopnosti vylepšit svou obranu před vojenskou operací. Další setkání se bude dotýkat diplomatických aspektů operace, včetně mezinárodní podpory, kterou by mělo získat ministerstvo zahraničí. Třetí setkání se bude zabývat humanitární situací v Pásmu Gazy, o níž se ve zvýšení míře zajímá mezinárodní společenství.

26.12.2008 00:00 4