Praha Jeruzalém

Šéf bezpečnostní služby Šin Bet, Juval Diskin, informoval izraelský kabinet o pokračování operace Lité olovo. Hamás byl podle něj napaden tak, jak nikdy dříve napaden nebyl a utrpěl značné ztráty. Bojovníci Hamás se ve velkých počtech ukrývají v nemocnicích a někteří se maskují jako zdravotnický personál. Někteří se ukrývají v mešitách a jiní se dokonce vrátili na velitelství v domění, že tam na ně Izrael nezaútočí.

Zbrojní laboratoře Hamásu byly zcela zničeny a systém pohraničních tunelů mezi Gazou a Egyptem těžce poškozen. Hamás se snaží alespoň některé tunely opravit, aby mohl do Egypta propašovat své aktivisty. Pokud jde o ozbrojenou reakci Hamásu na izraelské akce, dokázal ostřelovat pomocí raket Grad izraelské obce  vzdálené až 40 kilometrů – např. město Beeršeba.

Izraelské vojenské letectvo zaznamenalo v úterý několikrát skupinky odpalovačů raket Kassám pohybující se v hustě osídlených oblastech Gazy, Chán Júnis, Džabalíje a Rafáhu se záměrem použít palestinské civilisty jako lidské štíty. Izraelská armáda mezi Palestince rozšířila letáky varující obyvatele, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti vyhýbali pobytu v blízkosti skupin teroristů.

Na sledování činnosti teroristů se podílí jak izraelské letectvo, tak i námořní síly.

31.12.2008 00:00 3